Adada antik kenti Isparta Sütçüler ilçe karayolu üzerinde yer alır.
Antik kentin 2 km yakınında Sağrak köyü vardır. Sütçüler ilçe merkezi ise yaklaşık 10 km. uzaklıktadır.
Adada Antik kenti 1888 yılında ilk kez Alman Arkeolog Paul Oscar Gustav Hirschfeld tarafından tesbit edilir.  Yaklaşık aynı dönemlerde İsveç Arkeolog William Mitchell Ramsay da Adada’ya uğrar. 
Adada’nın kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte şehrin adı ilk kez Termessos ile M.Ö. 2. Yüzyılda yapılan bir anlaşmada Adada olarak geçer.
Kentin M.Ö. 1. yüzyılda kendi adına bastığı sikkeler vardır. Bu da kentin M.Ö. 1 yüzyıldan çok önce kurulmuş olduğunu gösterir.
——————
Antiochia-PergeAntikyolguzergahiAntiokheia (Yalvaç) – Perge arasında var olan antik yol Adada’dan geçmektedir. Yol güzergahı şu şekildedir: Antiokheia (Yalvaç),  Timbriada (Aksu), ADADA, Baulo (Sütçüler), Pednelissos (Gebiz), Perge.   Verilen bilgiler ışığında günümüz teknolojisini kullanarak eski antik yol kalıntılarının yerlerini da göz önünde bulundurup google haritaların yürüyerek gitme seçeneklerini kullanarak tahmini bir rota hazırladım.  Resmini buraya koyuyorum.
——————
Kent orijinal halde çok iyi ve sağlam bir şekilde günümüze ulaşan Anadolu antik kentlerinin en önemlilerindendir…  
Onarım görmemesine rağmen pek çok kalıntı çok iyi durumdadır.
Tespit edilen başlıca eserler şunlardır: Traianus Tapınağı, İmparatorlar Tapınağı, İmparatorlar ve Zeus Megistos – Serapİs Tapınağı ile Severuslar döneminde yapılmış ve günümüze tahrip olarak gelmiş İmparatorlar ve Aphrodite Tapınağı çok iyi görülebilmektedir. Ayrıca batı yamaca Oturmuş tiyatro, anıtsal bir mezar yapısı, sur duvarları, Nekropol, Bizans bazilikası, tabanı taş döşeli forum ve açık hava toplantı yeri, çarşı binası veya yönetim merkezi olabilecek bir yapı ile orijinal taş döşemeli antik yol bulunmaktadır. Kentte yaşam 9. yy.a kadar devam etmiştir.
——————
Çektiğim resimler ile size birkaç görsel sunmaya çalışacağım…
Sayfayı okumaya misafir olduğunuz için teşekkür ederim.
Kendi hayat felsefenize göre sağlıklı, huzurlu, mutlu yaşayacağınız güzel bir ömür dilerim… Kaderiniz hep güzel olsun…
Saygılar, Selamlar
Muammer Çelik

[envira-gallery id=”7196″]