Erzincan Yaylaları


Sayfanın metin ve resim çalışmaları devam ediyor. 
Saygılarımızla

Refahiye Dumanlı Yaylası: Refahiye ilçe merkezinden başlar ve güneye doğru uzanır. Çam ormanlarıyla kaplı olan Dumanlı yayla doğal güzelilği, temiz havası, bol su kaynakları ile ziyaretçilerini beklemektedir.
Kemaliye Sarıçiçek Yaylası:
Kemaliye Başpınar Yaylası:
Refahiye Otlukbeli Yaylası
Refahiye Çatalsu Yaylası
Erzincan yöresi doğa yürüyüşleri içini de çok idealdir.
Erzincan merkeze yakın Yaylabaşı’ndan başlayıp Munzur Melen yaylasına kadar yaklaşık 18 km. güzel bir yürüyüş yapılabilir.
Karakaya beldesinden başlayıp Tekçam – Keşiş Dağlarında Aygır Gölü’ne kadar 20 km. bir yürüyüş yapılabilir. Göl kıyısında kamp yapıp Esence zirvesine çıkılabilir.
Yine aynı hedefe başka bir güzergahtan da ulaşılabilir. Karakaya beldesinden Sarıgöller üzeri Keşiş dağları Aygır Gölüne ulaşılır oradan da Esence zirvesine çıkılabilir.
Çayırlı Esendoruk köyünden yola çıkıp Keşiş Dağları Yediköller Bölgesine ulaşılıp oradan da Esence zirvesine ulaşılabilir.
Çayırlı’dan Turan Çayırı, Aksu Deresi’nden yola çıkıp Keşiş Dağları Yedigöller Bölgesine ulalışılır.
Girlevik Şelalesine varıp orada da vadi boyunca yürünebilir.
Yaban Hayatı:
Keşiş Dağı, Karadağ, Sengül Dağı ve Munzur dağlarının Erzincan sınırları içerisinde ve Karasu Vadisi’nde bolca dağ keçisi, karaca, ayı, porsuk ve vaşak görülür.
Tercan ilçesi ile Kuruçay nahiyesi arasında kalan bölgedeki köylerin ormanlık kesimlerinde, Refahiye, Kemaliye, Kemah ilçeleri sınırları içinde yabandomuzu görülür.
Refahiye, Kemaliye, Kemah ilçelerinde dağ keçisi, karaca, ayı, porsuk, vaşak, yaban, keklik, yabanördeği ve çulluk görülür.
Tilki, tavşan, ada tavşanı, bıldırcın, kaya güvercini, üveyik, kurt, sakarca kazı, karatavuk gibi hayvanlar tüm Erzincan sınırları içerisinde görülür.