Akdeniz Esintileri-1-

 

AKDENİZ ESİNTİLERİ -1-

Bu turda size Alanya ile Dalyan arasında yapabileceğiniz rüya gibi bir tur önerimiz olacak. Tabii tur planlayacağınız gün sayısına göre biçimlendirilir.
Size kısa kısa bazı gezi noktalarından bahsedeceğim…

ALANYA: Alanya bize denizini ve tarihi yapılarını sunar. Alanya kalesinde gezi bir başka güzel. Kale’de şehir surları, Selçuklu dönemi saray kalıntısı, Osmanlı camileri, yine Selçuklu sarayı karşısındaki Bizans kilisesi sapasağlam ayaktalar. Özellikle bu

kilise bizim gurur kaynağımız. Düşünün bir, Müslüman olan Selçuklu Sultanı, sarayının karşısında bir kilisenin durmasına ve kilise olarak varlığını sürdürmesine imkan sağlıyor, hatta tamiratlarında yardımcı oluyor… Düşünelim bir: Hangi fetihçi bir devlet, kendi kültürüne ait olmayan bir yapıyı, özellikle dini bir yapıyı kendi yönetim merkezinin karşısında bırakır…

Kızıl Kulesi Alanya’nın diğer bir incisi… Selçuklu devri eserini gezerken, ecdadımızı hayırla anacağız… Sekizgen olarak yapılmış olan muhteşem yapı, günümüzde halen kullanılmakta..
Tersaneler ise başka bir tarihi hazine: Selçuklu döneminde gemi inşaatlarının yapıldığı 5 gözlü tersaneyi de görürüz turumuz esnasında.
Damlataş mağarası: Yurt içinden ve yurt dışından binlerce kişi bu mağaraya gelir, her gün doktor kontrolünde iki saatlik kür yaparlar. 15-21 günlük bir tedavi süresi sonunda Astım hastaları bir yıl rahat yaşarlar.
Dim Damlataş mağarası: Alanya’nın başka bir güzel mağarası da sarkıt ve dikitleri ile ünlü Dim mağarasıdır. Gezerken keyif alacağız.
Side antik kentindeki turist akımının arasında gezeriz
Aspendos: Köprüçay kıyısında kurulmuş Aspendos antik kentinde dünyaca ünlü Aspendos tiyatrosunu ve su kemerlerini ziyaret ederiz.
Antik çağın önemli ticaret ve kültür merkezlerinden birisi olan Perge antik kentinde; Roma hamamları, sütunlu cadde, kent ticaretinin kalbi, agorayı ziyaretiniz esnasında Roma ve Helen mimarisi ve kent yaşamı hakkında anlatımlarımla kent bir başka görünecek gözünüzde.
Bir doğa harikası olan Düden Şelalesi‘nde bir saatlik bir dinlenme gezisi yapabiliriz.
Antalya ise Konya gibi Selçuklu döneminin ve daha sonra Osmanlı döneminin önemli kültür merkezi olmuştur. Konya sancağına bağlı kalmıştır. Burada şehir surlarıYivli Minare, Hıdırlık Kulesi önemli gezilecek yerlerimiz arasında. Kaleiçi evleri, Antalya Yat Limanı ise ayrı bir güzellik.
Yüzyıllarca bölgeden geçen ticaret ve savaş gemilerini misafir etmiş, önemli antik kentlerden Faselis’in yüzyılların verdiği yorgunluğu içerisinde gizlendiği, yeşil bitki örtüsü altında gidermeye çalıştığını görürüz.
Demre: Dünyaca ünlü Noel Baba olarak bilinen Patara’lı bizim Aziz Nikolaus yaşamış bu kentte. O zamanki ismi Myra imiş kentin. Burada Likya kaya mezarlarını ve Noel Baba Kilisesi’ni görürüz..
Uçağız‘da rüya gibi bir bot turu yapmamız güzel olur. Denizin tarih olduğu, tarihin deniz olduğu Kekova‘yı görürüz. Yüzyıllara, rüzgarlara, sıcağa meydan okurcasına ayakta durmaya çalışan sapasağlam Likya mezarları karşılar bizi. Lahitler suyun içerisinden başlarını yukarıya kaldırmışlar, bizim gelmemizi, kendilerini selamlamalarımızı beklerler.
Botumuz batık kent üzerinden giderken cam su altı vitrininden suyun altındaki yapıların duvarlarınıgörürüz.. Kekova bot turu tasvir edilemez, anlatılamaz, ancak yaşanır.
Kaş: Limanı, tiyatrosu ve anıt mezarları ile ünlü bir ilçemiz. Kaş’ta kısa bir mola vermek gerek.
Gürültüden, kent stresinden uzak şirin Patara‘nın kumsalında yürüyoruz, tarihi yapılarını gezeriz.
Acıklı bir tarihi olan Xantos‘da ve insanların kurbağalara çevrildiğine inanılan kent Leteon‘da mitoloji ile tarihi harmanlarız.
İçimizde saklıya olan meraktan dolayı, yolumuzu Saklıkent‘e uğratmak isteriz. Saklıkent’te iki dağ arasındaki kanyonda yürüyüş yapmak ayrı bir zevk. Geziye Tlos antik kentini de eklemek gerek.
Ölü Deniz tertemiz suları ile dağ, orman, deniz’in birleştiği dinlendirici bir ortam.
Dalyan‘da sanki rüya alemindeymişiz gibi bir bot turu yaparız. Kamışlar arasında Kaunos kaya mezarları bizleri selamlar. Tekneler ile Dünya’ca ünlü kaplumbağalar plajına kadar varıyoruz. Burada yüzebilir veya harika manzarada ince kumlar üzerinde biraz dinlenebilirsiniz. .
Akdeniz Bölgesi’nin güzelliklerini yaşamak için 2, 3, 4, 5, 6 günlük gezi olarak planlayabilirsiniz. En ideal olanı ise turunuzu 4-6 gün olarak planlamamızdır.
———————-

Not: Rehberler tur organize etmezler. Organize edilmiş turlara rehberlik hizmeti verirler ve sadece verdikleri rehberlik hizmetinden sorumludurlar.
Konaklama tesisleri, otobüs, gezilecek yerlerin belirlenmesi, programda değişiklik yapma gibi konularda Turizm Seyahat Acentası ve Tur Operatörleri yetkili ve sorumludur.

Yazıyı paylaş!