Kapadokya’nın Gizemi

Kapadokya’da binlerce yılda oluşan doğal güzelliklerin içerisindeki tarihi dokuyu, doğal güzellikleri, zengin kültürel yapıyı gezerken kültürler arasında yolculuklar yapacaksınız. Yorulmadan dinlenerek gezmenin tadına varacaksınız.
Zenginliklerle dolu gezi noktaları… Kaya kiliseleri, kervansaraylar, camiler, medreseler, yüzyılların adet ve geleneklerini halen yaşatan köyler, tüf taşı arasında oluşmuş vadiler, peribacaları, uçurumlar,  su kaynakları, üzüm bağları, kayısılıklar, kayalara oyulmuş evlerde yaşayan insanlar, yer altı şehirleri, kayalardaki eğlence merkezleri gezimizi renklendirecek.
Kapadokya’da kelimelerle ifade edilemeyen, ancak yaşanarak hissedilebilecek, herkesi büyüleyecek doğal güzellikler, muhteşem manzaralar arasında yürüyüşler yapıyoruz.
Burada kendinizi rüyalar aleminde, harikalar ülkesinde hissedeceksiniz. Göreme Vadisi‘nin gizemi, Çavuşin Köyü‘nün terkedilmiş mağara evleri, kayalara oyulmuş ve rengârenk fresklerle süslenmiş kaya kiliseleri, erozyonlar sonucu oluşmuş tabii motifler, Paşabağ ve Zelve vadileri hep özlem duyacağımız, her zaman bir daha görmek isteyeceğimiz yerler olacak.  Tarih ile doğa arasındaki uyumu Kapadokya gibi çok nadir yerlerde görebiliriz. Kapadokya yöresinin her yeri açık hava müzesi gibidir. Burada orta çağı ve uzay çağını iç içe yaşarız. Doğa ve tarih arasında gezerken, Kızılırmak’ın kenarındaki çömlek atölyelerinde çamurlara şekiller veren ustaların ürettiği testilerden şamdanlara kadar çeşitli ürünleri hatıra olarak alıp götürebiliriz.
Derinkuyu Yeraltı Şehri‘nde 55 metre yerin altına girip 7. kata kadar bu yeraltı şehrinin gizemini keşfetmeye çalışacağız.
“Hititler zamanında Asurlu tüccarların depoları mı, yoksa daha önceki çağlardaki yerleşimler mi, hristiyanların kaçış noktaları mı, yoksa ufocuların iddiası olan uzaylı veya dünya dışındaki güçlerin yaptığı yerler mi..”. diye ardı arkasına duyduğumuz teorileri konuşuruz.  Bir sürü karmaşık görüşü çözmeye çalışırız, ya da daha çok karıştırırız…
Akşamları isterseniz kayalara oyulmuş mekanlarında eğlenebilirsiniz.
Ihlara Vadisi Kapadokya’nın başka bir gizemli noktası. Güzelyurt, Cemil, Mazı, Şahinefendi gibi eski yerleşim yerlerinde de unutulmaz güzel zamanlar geçireceksiniz…. Kızılırmak Nehri kıyısındaki Avanos ilçesinde çanak çömlek atölyelerini dolayıp alışveriş yaparsınız… Kapadokya kelimelerle ifade edilemeyecek kadar güzel ve gizemli… Kapadokya anlatılmaz, yaşanır…
Kapadokya’ya kadar gelmişken, 3 ve 4 günlük turlarda Hacı Bektaşı Veli’nin türbesi de ziyaret edilebilir. Yakınına kadar varmışken, Hacı Bektaşı Veli’nin himmetini almak mutlaka büyük enerji verecektir ziyaretçilere. Dergaha varır varmaz, gönül gözünüzü açıldığını, başka başka dünyalara yolculuğa çıktığınızı göreceksiniz…
Kapadokya turunu 2, 3, 4, 5 gün olarak planlayabilirsiniz. İdeal olanı 3 – 4 günlük.
————————

Not: Rehberler tur organize etmezler. Organize edilmiş turlara rehberlik hizmeti verirler ve sadece verdikleri rehberlik hizmetinden sorumludurlar.
Konaklama tesisleri, otobüs, gezilecek yerlerin belirlenmesi, programda değişiklik yapma gibi konularda Turizm Seyahat Acentası ve Tur Operatörleri yetkili ve sorumludur.

Yazıyı paylaş!