Celal Baba Türbesi

Kahraman Celal Baba Türbesi
  

Halk inanışına göre Celal Baba Kars’ta yaşayan bir derviştir. Moğollar Kars’ı işgal ederler. Celal Baba da Moğol işgaline karşı savaşanlara katılır. Savaş esnasında aldığı bir kılıç darbesi ile başı kopar. Kopan başını yere düşmeden bir eli ile yakalayan Celal Baba başını koltuğunun altına alır ve savaşmaya devam eder. Başı olmadan kendileri ile savaşan Celal Babayı gören Moğol askerler kaçmaya başlarla.
Celal baba kalenin içine kadar cihadına devam eder. Kalede hiçbir Moğol askeri kalmaz. Celal Baba da türbenin şu anda bulunduğu yerde şehit düşer.
Moğollar da geri çekildikleri için Celal Baba’nın bu mucizevi kahramanlığını gören halk hemen kaleye koşarlar. Şehit olduğu yere de hemen bir mezar yaparlar.
Daha sonra Kars Moğollar tarafından işgal edilir ama Celal Baba’nın mezarına dokunmazlar. Celal Baba’nın mezarı zamanla halk arasında önemli bir ziyaretgah haline gelir.
1579 yılında padişah 3. Murat tarafından Erzurum’da bulunan Lala Mustafa Paşa’ya Kars Kalesinin tamiratı ve yenilenmesi görevi verilir. Lala Mustafa Paşa tamir ettirir, kuvvetlendirir ve kale içerisinde bulunan Celal Baba türbesini yeniden yaptırır. Maalesef Lala Mustafa Paşa’nın yaptırdığı türbe Rus işgali sırasında tamamen tahrip edilir.
Rus işgalinden sonra halkın kendi imkanları ile tabir edip ziyarete açık tuttukları türbe 2005 yılında tamir ettirilir. Bugün girişinde Kahraman Celal Baba tabelası asılıdır.

—————————-
Kars’da diğer ziyaret noktaları ile ilgili kısa bilgiler için linkleri sayfanın en sonuna ekledim.
—————————-
Sayfaya misafir olduğunuz için teşekkür ederim.
Herkese kendi hayat felsefesine göre mutluluklar diliyorum.
Saygılar Selamlar
Rehber Muammer Çelik
Her türlü görüşlerinize, eleştirilerinize ve önerilerinize açığım. Telefon numaram: 0532-2643999 email adresim: rehbermuammer@gmail.com

—————————-

Yazıyı paylaş!