Kars Ulu Cami

Ulu Cami

Sultan 3. Murat’ın Emri ile 1579 tarihinde yapımına başlanır ve 3 yıl içerisinde biter.
1604 yılında Safevi hükümdarı Şah Abbas şehri ele geçirir ve camiyi de yıktırır.
Daha sonra bölge Safeviler ile Osmanlılar arasında devamlı savaş alanı haline gelir. Bir Osmanlılar, bir Safeviler hakim olurlar. Bu belirsizlik 4. Murat’ın bağdat seferine kadar sürer.
4. Murat Safeviler Bağdat’ta yendikten sonra Safeviler ile bir barış anlaşması yapılır. Türkiye ve İran arasındaki sınır bu anlaşma ile belirlenir. Safeviler Doğu Anadolu’dan çekilirler.
Bir daha öyle ciddi yıkıcı bir Safevi saldırısı olmaz.
4. Murat’ın oğlu Sultan İbrahim zamanında 1643 yılında Sultan 3. Murat anısına Ulu cami yeniden yaptırılır. Kentin en büyük camisi olur.
Cami 1877 – 78 Osmanlı – Rus savaşındın sonra Kars’ın işgal yıllarında Ruslar tarafından silah deposu olarak kullanılır.
Savaş yıllarını hatırlayan kişilerin anlatımlarında taşnak çetelerinin Müslümanları camiye doldurup yaktığından bahsedilir. Halk arasında Ulu camiden ziyade yanık cami diye anılırmış.
Cumhuriyet döneminde cami yeniden tamir ettirilmez. 1938 yılında Ulu Cami yıkık ve terk edilmiş olduğu için bina ve arsası özel şahıslara satılır. Yani Caminin tapusu özel şahısların eline geçer.
1994 yılında Karslı bir grup vatandaş bir araya gelerek camiyi satın alanlar ile görüşürler. İnsanları ikna ederler, ödedikleri paranın bugünkü karşılığı ödenir, camiye ait olan yerler geri alınır.
Cami ve arsasının yeni sahipleri Caminin restore edilip ibadete açılması şartı ile bedelsiz olarak Vakıflar Genel Müdürlüğüne devrederler.
2002 yılında bölgede bulunan diğer yapılar da kamulaştırılarak caminin orijinaline sadık kalınarak bugünkü hali ile inşasına başlanır. 2009 yılında da ibadete açılır.
Bu caminin dışı ve içi çok güzel restore edilmiş. Ama yine aynı ata yapılmış. Osmanlı camilerinde olmayan abartılı bir avize sistemi bu camiye de yerleştirilmiş. O avizenin resmini de koyuyorum.
Evliya camisindeki avize ve bu aynı yerden alınmış olmalı. Birbirlerine benziyorlar. Sadece Ulu Camininki adına uygun olsun diye olsa gerek, biraz daha büyük… Keşke mütevazı bir aydınlatma yapılsa idi…
—————————-
Sayfama misafir olduğunuz için teşekkür ederim.
Herkese kendi hayat felsefesine göre mutluluklar diliyorum.
Saygılar Selamlar
Rehber Muammer Çelik

Yazıyı paylaş!