Namık Kemal Evi

Namık Kemal Evi

Ünlü vatan şairimiz Namık Kemal çocukluğunda dedesinin Kars kaymakamlığına atandığı 1853-1854 yıllarında Kars’ta bu evde kalır. Ev restore edilip Kültür evi olarak kullanılır.
Kültür Evini ziyaret edenler Aşıkların atışmalarını dinleyebilirler. Sözlü kültürün yaşadığı bir kültür evi.

   

Namık Kemal’i kısaca hatırlayalım:
Mehmet Namık Kemal 21 Aralık 1840 tarihinde Tekirdağ’da doğar. 1848 yılında öksüz kalınca hep dedesi Abdüllatif Paşa’nın yanında kalır ve onunla birlikte ülkenin pek çok kentini gezer, pek çok münevver insanla tanışma fırsatı bulur. Mevleviliğe ilgi duyar. Çok iyi derecede Farsça konuşabilir. Daha sonra da Fransızca öğrenir.  Genç yaşta şiirler ve tiyatro eserleri yazmaya başlar.
Hayata atılınca bürokraside çalışır. Vali yardımcısı, Mutasarrıflık gibi görevlerde bulunur. Genç Osmanlılar hareketinde bulunur. Vatanın yıkılma yolunda olduğunu görünce üzülür. Eserler verir. Namık Kemalden çok etkilenenlerden birisi de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.
Mutasarrıflık görevini yaparken vezirler ve sadrazam ile yani bakanlar ve başbakan ile iyi geçinmediği için, rüşvet ve kokuşmuşluğu hep eleştirdiği için devlet idaresine karışamayacak yerlere görevlendirilir. Yani sürgün edilir. Kıbrıs Magosa’ya, Midilli’ye, Rodos’a ve son olarak da Sakız Adasına sürgün edilir.  İlk Sürgün Kıbrıs’a, ikinci Sürgün Midilli’ye, üçüncü Sürgün Rodos, sonra da Sakız adasına. Bu sürgün esnasında çok yıpranır. Sakız adasının havası sağlığına iyi gelmez ve genç yaşta 48 yaşında Sakız Adasında hakka yürür. Orada bir caminin haziresine defnedilir. Sonra 2. Abdülhamit’in emri ile Mezarı Gelibolu’ya nakledilir, Orhan Gazinin oğlu şehzade Süleyman Paşa’nın türbesi yanına defnedilir. Allah rahmet etsin…

—————————-
Sayfaya misafir olduğunuz için teşekkür ederim.
Herkese kendi hayat felsefesine göre mutluluklar diliyorum.
Saygılar Selamlar
Rehber Muammer Çelik

Her türlü görüşlerinize, eleştirilerinize ve önerilerinize açığım. Telefon numaram: 0532-2643999 email adresim: rehbermuammer@gmail.com

Yazıyı paylaş!